هشدار / این 8 ماهی را هرگز نخورید!

0
14111
Loading...
storyblocks.com

هشدار / این 8 ماهی را هرگز نخورید!

همه می دانیم گوشت ماهی خوشمزه و سالم است.اما ماهی های خاصی وجود دارد مثل ماهی تیلاپیا،مارماهی و ماهی تن که ضررشان بیشتر از خاصیت مفید آنهاست

ما می خواهیم 8 نوع ماهی را به شما معرفی کنیم که باید به ندرت آنها را بخورید و یا اصلا نخورید.

1- گربه ماهی وارداتی

گربه ماهی می تواند به اندازه قابل توجهی رشد کند. بسیاری از پرورش دهندگان ماهی، برای سرعت بخشیدن به رشد آنها، به ماهی ها هورمون تزریق می کنند، این اتفاق به ویژه در ماهی های وارداتی از کشورهای آسیایی بیشتر رخ می دهد. گربه ماهی آزاد رشد طبیعی دارد و بسیار کمتر خطرتر است و مواد مغذی با ارزش تری دارد.

2- ماهی خال خالی 

گوشت ماهی خال خالی حاوی جیوه است که از آن زدوده نمی شود، اما در بدن انسان انباشته می شود و می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلف شود. گوشت ماهی خال خالی اقیانوس آرام، در این رابطه کمترین خطر را دارد و شما می توانید آن را به همان اندازه که دوست دارید بخورید.

3- ماهی تن

Loading...

ماهی تن حاوی مقدار زیادی جیوه است، به خصوص ماهی سیاه و ماهی تن باله آبی. علاوه بر این، گوشت ماهی تن دارای ارزش خوراکی کمی است. تمام ماهی های تن از پرورش های ماهی می آیند که در آن از آنتی بیوتیک ها و هورمون ها تغذیه می شوند.

4- ماهی تیلاپیا

اسیدهای چرب سالم زیادی در گوشت ماهی تیلاپیا وجود ندارد، با این حال غلظت چربی های مضر در آن تقریبا همان قدر است که در گوشت خوک وجود دارد. مصرف بیش از حد این ماهی منجر به افزایش سطح کلسترول می شود و بدن را نسبت به آلرژی ها حساس تر می کند.

5- مارماهی

مارماهی ها دارای چربی زیادی هستند و به راحتی زباله های صنعتی و ضایعات مزرعه ها را که در آب است را جذب می کنند. مارماهی های آمریکایی دارای بالاترین سطح چنین مسمومیتی هستند. مارماهی های اروپایی نیز با علت آلوده شدن با مقدار زیادی جیوه شناخته شده هستند.

6- ماهی پنگوسیوس

اکثر پنگوسیوس ها که ما در فروشگاه ها مشاهده می کنیم از ویتنام آمده است، یعنی از رودخانه مکونگ که یکی از آلودگی ترین آب های موجود در جهان است. علاوه بر این، فیله پنگسویوس حاوی سطح بالایی از نیتروفورازون و پلی فسفات (که سرطان زا هستند) است.

7- ماهی کاشی

این ماهی دارای مقدار زیادی آلودگی جیوه است، و اغلب به نقض قوانین مشهور است، خطر ابتلا به مسمومیت غذایی افزایش می دهد.

8- دلار ماهی

این ماهی بیشتر به عنوان ماهی روغنی شناخته می شود. ماهی دلار حاوی gempylotoxin است ، یک ماده مومی که به هیچ وجه متابولیزه نمی شود. این ماده سم خطرناکی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث سوء هاضمه شود. برای کاهش سطوح gempylotoxin، گوشت ماهی باید سرخ شده یا کبابی باشد.

بهترین ماهی از لحاظ میزان امگا ۳

۱. آیا ماهی های تازه موجود در بازار از ماهی های منجمد و بسته بندی شده، سالم تر و پرخاصیت ترند؟

نه. برخلاف باور عام، خرید ماهی های تازه به هیچ وجه برتری خاصی بر ماهی های منجمد ندارد. چه بسا که در مواردی، ماهی های منجمد سالم تر از ماهی های تازه هم باشند. اگر شما در شهری زندگی می کنید که به دریا و غذاهای دریایی دسترسی مستقیم ندارید، حتما ماهی از شهرهای ساحلی به شهر شما وارد خواهد شد. اگر فاصله این شهر ساحلی تا شهر شما کم باشد، ماهی را به صورت تازه و اگر زیاد باشد به صورت منجمد و بسته بندی وارد می کنند. به طور کلی، ماهی های منجمد که دارای بسته بندی کارخانه ای هستند، به محض صید و تمیز شدن، بسته بندی و منجمد می شوند و امکان فساد در آنها بسیار پایین می آید. این در حالی است که امکان ماندگی یا حتی فساد در ماهی های تازه به مراتب بیشتر گزارش شده است. ضمن اینکه اگر قصد خرید ماهی پرورشی هم دارید، بهتر است انواع زنده آنها را خریداری کنید تا از تازه بودنشان مطمئن باشید.

۲. آیا درست است که همه ماهی ها حاوی جیوه هستند و ضرر مصرف آنها بیشتر از خاصیت شان است؟

نه، تمام مواد غذایی از سبزی ها و میوه ها گرفته تا گوشت و لبنیات، می توانند به مواد شیمیایی مختلفی آلوده باشند. ماهی هم از این قاعده مستثنی نیست و گونه زیادی از ماهی ها حاوی جیوه هستند اما خوشبختانه متخصصان معتقدند که ریزمغذی های بسیار فراوان و پرخاصیت موجود در گوشت ماهی، اثر جیوه را تا حد قابل قبولی در بدن کاهش می دهند. به همین دلیل حتی مصرف یک وعده ماهی جیوه دار در طول هفته هم مشکلی پیش نخواهد آورد.

۳. آیا درست است که مصرف مداوم ماهی می تواند شانس ابتلا به افسردگی و ناراحتی های قلبی را کاهش دهد؟

بله، اگر حداقل هفته ای ۲ بار گوشت ماهی که زیاد سرخ و سوخاری نشده است، مصرف کنید، شانس ابتلا به فشارخون بالا را کاهش می دهید و ضربان قلبتان هم تا حد قابل قبولی تنظیم می شود. به همین دلیل هم امکان ابتلا به ناراحتی های قلبی تا ۳۶ درصد در شما پایین می آید. ضمن اینکه امگا۳ فراوان موجود در گوشت ماهی می تواند احتمال ابتلا به حمله های قلبی و برخی از انواع سرطان ها را هم کم کند و با بالا بردن خلق، مانع ابتلا به افسردگی شود.

۴. آیا درست است که امگا۳ در بدن به اندازه کافی تولید نمی شود؟

بله. متاسفانه بدن انسان قادر به تولید حجم مناسبی از امگا۳ نیست. به همین دلیل هم متخصصان مصرف خوراکی های سرشار از این

اسید چرب پرخاصیت برای بدن را به همه افراد در تمام گروه های سنی توصیه می کنند. ماهی هایی مانند کیلکا، کولی، ساردین، خال مخالی، سالمون و قزل آلا در کنار میگو، گردو، روغن کانولا و روغن زیتون از منابع خوب و در دسترس دریافت امگا۳ محسوب می شوند.

۵. آیا درست است که مصرف گوشت ماهی باعث افزایش قدرت حافظه می شود؟

بله. اصلا خیلی از متخصصان به همین دلیل، نام «غذای مغز» را به ماهی داده اند. تحقیقات مختلف ثابت کرده اند حتی مصرف یک وعده ماهی در طول هفته هم می تواند باعث افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت در به خاطر سپردن کارها شود. به همین دلیل هم مصرف ماهی در دوران میانسالی و پیری، به خصوص به آنهایی که مدام کارهایشان را فراموش می کنند، توصیه می شود. ضمن اینکه مصرف مداوم ماهی و دریافت ریزمغذی های فراوان موجود در گوشت آن، به خصوص امگا۳، تا حد چشمگیری از ابتلا به افسردگی و زوال عقل هم پیشگیری می کند.

۶. آیا درست است که میزان امگا۳ ماهی های دریایی از ماهی های پرورشی بیشتر است؟

نه، میزان امگا۳ موجود در گوشت ماهی به نوع ماهی بستگی دارد. مثلا ماهی هایی مانند قزل آلا، سالمون، شاه ماهی، ساردین و خال مخالی دارای اسیدهای چرب امگا۳ زیادی هستند. اما میزان امگا۳ موجود در انواع دریایی و پرورشی آنها چندان تفاوتی با هم ندارد. این در حالی است که برخی ماهی ها دارای امگا۳ کمتری هستند و تولید آنها به شکل پرورشی باعث پایین تر آمدن این مقدار از امگا۳ در بدنشان هم می شود. مثلا ماهی تیلاپیای پرورشی که امروزه طرفداران زیادی هم پیدا کرده، بر پایه ذرت است و به همین دلیل حجم امگا۳ موجود در گوشت این ماهی بسیار کم است.

منبع:آفتاب-ستاره

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
لطفا نام خود را وارد کنید