هشدار / اگر از گوش پاک کن استفاده می کنید حتما بخوانید!

0
6017
Loading...
graphicstock.com

هشدار / اگر از گوش پاک کن استفاده می کنید حتما بخوانید!

آیا می‌دانید استفاده از گوش پاک کن چه خطراتی دارد؟ قطعا اگر از خطرات احتمالی استفاده از از گوش پاک کن مطلع باشید، دیگر هرگز از آن استفاده نخواهید کرد.

یک متخصص گوش، حلق و بینی اظهار کرد: استفاده از گوش پاک کن روند خروج جرم گوش را مختل میکند.

دکتر مریم اعتمادی ، اظهار کرد: روند خروج جرم گوش خودبخود انجام می شود، از این رو نیازی به استفاده از گوش پاک کن نیست.

وی تصریح کرد: گوش پاک کن روند خروج جرم گوش را مختل کرده و آن را به سمت داخل هدایت میکند و موجب انباشت جرم در گوش میشود در برخی موارد به دلیل استفاده بیش از حد از هندزفری، دستکاری گوش، استفاده از گوش پاک کن یا ترشح بیش از حد جرم، گوش نیاز به پاکسازی جرم دارد

این متخصص گوش، حلق و بینی افزود: برای این پاکسازی نیاز به مراجعه به دکتر عمومی یا پیرادکتر است تا گوش را شست وشو دهند. در برخی موارد نیز نیاز به مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی است که عمل ساکشن را انجام دهند تا جرم گوش تخلیه شود.

Loading...

اعتمادی به اعتقاد برخی که جرم گیری گوش را موجب جرم ساز شدن گوش می دانند اشاره کرد و افزود: این امر به هیچ عنوان صحت ندارد و در برخی افراد گوش ترشح چربی بسیاری دارد و نیاز است جرم گیری بطور مداوم انجام شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی توصیه کرد: افراد در حالت عادی بعد از استحمام با استفاده از سشوار از فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری داخل گوش را خشک کنند و از بکار بردن هر گونه وسیله مانند حوله و گوش پاک کن برای خشک کردن داخل گوش خودداری کنند.

مضرات استفاده از گوش پاک کن

1_گاهی استفاده از گوش پاک‌کن سبب می‌شود که جرم گوش بیرون نیاید یا حتی به داخل رانده شود

2_استفاده از گوش پاک کن به صورت مداوم علاوه بر مستعد کردن گوش به عفونت‌های میکروبی و قارچی سبب می‌شود.

3_گوش پاک کن روند خروج جرم گوش را مختل کرده و آن را به سمت داخل هدایت می‌کند و موجب انباشت جرم در گوش می‌شود.

4_ مصرف گوش پاک کن ایجاد ساییدگی در دیواره های کانال خارجی گوش شده و در نتیجه احتمال خونریزی و ورود میکروب ها را در پی خواهد داشت

5_ استفاده از گوش پاک کن، ممکن است باعث پارگی پرده گوش شود

پس چه راهی برای تمیز کردن گوش مناسب‌تر است؟
اگر از جرم گوش رنج می‌برید، توصیه می‌شود از داروخانه یک سرنگ گوش بخرید و جرم‌های داخل گوش را با استفاده از آب بیرون بکشید. آب یک حلال خوب است، از طرفی گیر کردن آب در گوش چندان شما را آزار نمی‌دهد و خطری برایتان ندارد. همچنین می‌توانید از بالب برای مکیدن جرم داخل گوش استفاده کنید. هیدروژن پراکسید و سایر داروهای بدون نسخه نیز گزینه خوبی هستند، اما می‌توانند باعث تحریک و خشک شدن پوست داخلی گوشتان شوند. مطمئن شوید که از دستورالعمل‌ها پیروی می‌کنید. بهتر است قبل از بکارگیری این محصولات با پزشک خود مشورت کنید.
حتی فکر استفاده از موم گوش را هم نکنید. دکتر چانگ معتقد است که موم گوش تاثیری در رفع مشکل شما ندارد.
هیچ‌کس به توصیه‌های پزشکان توجه نمی‌کند و با اختیار خود از گوش پاک کن استفاده می‌کند؛ بنابراین، بهتر است وقتی از گوش پاک کن استفاده می‌کنید، نکات ایمنی را مد نظر قرار دهید.
بخاطر خودتان هم که شد، آرام عمل کنید. نوک نرم و پنبه‌ای گوش پاک کن می‌تواند کانال و پرده گوش شما را خراش دهد و پوست داخلی گوش را تحریک نماید. پزشک می‌بایست این مسئله را مورد توجه قرار دهد و به بیمار گوشزد کند.

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
لطفا نام خود را وارد کنید