آیا میدانید هنگام پریدن اشیاء در گلوی کودک چه کار باید بکنید؟؟_حتما بخوانید

0
3042
Loading...
graphicstock.com

آیا میدانید هنگام پریدن اشیاء در گلوی کودک چه کار باید بکنید؟؟_حتما بخوانید

پریدن جسم در گلوی کودک،جلوگیری از خفگی کودک چگونه ممکن است؟

كودكان ممكن است در اثر ورود مواد غذايي يا اسباب بازي به مجاري تنفسي، قرار گرفتن زير آب در وان يا استخر و يا پيچيده شدن طناب يا نخ پرده به دور گردنشان دچار خفگي شوند. شما بايد بدانيد كه در چنين مواقعي بايد چه اقداماتي انجام دهيد.

همه ما مايليم كه باور كنيم هرگز در شرايطي قرار نخواهيم گرفت كه نياز به نجات جان فرزندمان داشته باشيم ولي ممكن است اين واقعه رخ دهد. كودكان ممكن است در اثر ورود مواد غذايي يا اسباب بازي به مجاري تنفسي، قرار گرفتن زير آب در وان يا استخر و يا پيچيده شدن طناب يا نخ پرده به دور گردنشان دچار خفگي شوند. شما بايد بدانيد كه در چنين مواقعي بايد چه اقداماتي انجام دهيد.

۱. اگر کودک در حال سرفه است، هیچ کاری نکنید. سرفه به تنهایی قادر است جسم خارجی را از گلوی بیمار خارج کند

۲. اگر راه هوایی مسدود شده و کودک برای تنفس تقلا می‏‌کند، هرگز انگشت‏‌تان را برای درآوردن جسم خارجی‏‌ای که اصلا آن را ندیده‏‌اید، داخل دهان کودک نکنید، چرا که ممکن است این کار باعث برگشت جسم خارجی به درون راه هوایی کودک شود و حالت خفگی را تشدید کند.

۳.  کودک زیر یک سال را باید طوری با دست‏‌تان آویزان کنید که سرش پایین تر از بدنش قرار بگیرد. سپس با کف دست‏تان ۴ ضربه محکم به پشت‏‌اش، دقیقا بین شانه‏‌هایش، بزنید. برای بچه‏‌های بزرگ‏‌تر هم باید همین کار را انجام بدهید ولی باید آنها را به جای دست، بر روی زانوی خود قرار دهید.
۴. بعد از ۴ ضربه باید ۴ فشار (مطابق مانور هایملیش) به شکم او وارد کنید.

اولین قدم برای خارج کردن جسم از گلوی کودک

Loading...

در اولین برخورد با چنین مشکلی شناخت سریع نوع انسداد و اقدامات فوری در نجات کودک بسیار موثر است. انسداد ناشی از جسم خارجی در اکثر موارد ناقص است و مقداری راه برای گذر هوا وجود دارد و خیلی کم پیش می‌آید که انسداد کامل در مجاری تنفس اتفاق بیفتد ولی باید بدانید که هرکدام از این دو نوع، علائم و نشانه‌های خود را دارند و نوع برخورد با هرکدام از آن‌ها متفاوت است پس قبل از هر نوع اقدامی باید خوب بررسی کنید که با چه انسدادی طرف هستید.

اگر بچه بالای یک سال بود

اگر بچه هوشیار بود به او بگویید که بایستد ۵ فشار محکم به ناحیه پایین جناغ سینه وارد کنید. ممکن است این کار تا ۱۰ بار تکرار شود. اگر هوشیار نبود و روی زمین دراز کشیده بود باید با قرار دادن ۲ دست روی ناحیه زیر جناغ ۵ فشار محکم به سمت داخل و بالا وارد کرد و سپس دهان را بررسی کنید و جسم خارجی را نگاه کنید.

اگر به دنبال خوردن غذا یا ورود جسم خارجی، کودک دچار سرفه مکرر و سیاه شدن گذرا شد بهتر است از زدن بر پشت کودک خودداری کرد چرا که ممکن است انسداد نسبی تبدیل به انسداد کامل شود.

کمک هاي فوري :

***اگر شيئي راه تنفسي کودک را بسته باشد ، بايد فوري آن را با انگشت درآوريد .

***اگر شيئي در گلو گير کرده است ، پاهاي کودک را گرفته و کودک را به شکل آويزان نگه داريد . با دست ديگر ضربه هايي آرام بين دو کتف کودک وارد کنيد ، و يا کودک را از شکم روي استخوان ران خود قرار دهيد ، به نحوي که سر و پاهاي کودک آويزان باشد و به همان ترتيب ضربه هايي آرام بين دوکتف وارد کنيد .

***اگر باز هم موفق به نجات کودک نشديد ، يک ضربه محکم بين ناف و نوک جناغ سينه کودک وارد کنيد تا شي ء از گلوي کودک به بيرون پرت شود .

***اگر تنفس کودک قطع شده ، به او تنفس دهان به دهان بدهيد .

 

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
لطفا نام خود را وارد کنید